Benefity, a oczekiwania pracowników

Wiele organizacji boryka się obecnie z problemem w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników. Coraz bardziej maleje przywiązanie do pracodawcy, a trend wieloletniej kariery w jednej organizacji powoli przestaje funkcjonować.

istockphoto

Częstotliwość poszukiwania nowych miejsc zatrudnienia jest zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu. Już nie tylko płaca jest czynnikiem determinującym chęć podjęcia i kontynuowania zatrudnienia. Kandydaci podczas rozmów rekrutacyjnych bardzo często chcą uzyskać informacje o dodatkowych pozapłacowych benefitach. Mając na uwadze powyższe oczekiwania, można dojść do wniosku, że działania organizacji powinny zmierzać do zapewnienia różnorodnych korzyści pracownikom. Jednak aby odnieść sukces, system benefitów powinien być skrojony zgodnie z ich potrzebami. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim aby benefity korespondowały z oczekiwaniami pracowników, trzeba zapytać ich samych, na czym im najbardziej zależy. Model „narzucanych z góry" benefitów w coraz większej liczbie organizacji już się nie sprawdza. Należy zatem oddać głos pracownikom, by sami mogli zdecydować, jak to zrobić? Najprostszą metodą jest przeprowadzenie ankiety i zebranie opinii od wszystkich pracowników. Ankieta powinna być krótka (od 2 do 5 pytań), w formie elektronicznej (można skorzystać z jednego z portali do tworzenia ankiet) lub papierowej. Poniżej propozycja pytań do ankiety:

- Z jakich benefitów pracowniczych obecnie korzystasz? – pytanie wielokrotnego wyboru.
- Z jakich benefitów pracowniczych na pewno nie będziesz korzystać? – pytanie wielokrotnego wyboru.
- Jakie dodatkowe (nie oferowane dotąd) benefity uważasz za najaktrakcyjniejsze? – pytanie otwarte.

Zaproponowana ankieta dotyczy organizacji, w których funkcjonuje już system benefitów. Dzięki tak skonstruowanym pytaniom uzyskamy odpowiedź, z których benefitów pracownicy są zadowoleni, a z których nie chcą korzystać. Pozwoli to na usunięcie z pakietu niepopularnych dodatków pozapłacowych i ograniczenie kosztów lub wprowadzenie w zamian nowych świadczeń. Pytanie numer 3 sprowokuje do wysunięcia propozycji zupełnie nowych benefitów. Ważne, by po przeprowadzonej ankiecie zebrać wszystkie odpowiedzi i przedstawić pracownikom – albo w formie raportu opisowego, albo na spotkaniu pracowniczym – jakie będą rezultaty ich głosowania. Należy wskazać, jakie benefity pozostaną w pakiecie, oraz te, które będą z niego usunięte. Najważniejsze jest to, by udzielić feedbacku, jakie nowe, zaproponowane przez pracowników, dodatki pozapłacowe pojawią się w organizacji i od kiedy. Inną kwestią jest informacja zwrotna wyjaśniająca, dlaczego część zaproponowanych benefitów nie pojawi się w ogóle lub pojawi się w późniejszym terminie. Ta informacja przyczyni się do utwierdzenia pracowników w poczuciu, że ich głosy są analizowane i że pracodawca liczy się z ich zdaniem.

W przypadku gdy w organizacji system benefitów jeszcze nie funkcjonuje lub działa w formie szczątkowej, ankietę należy zmodyfikować, tzn. zadać tylko pytania otwarte z możliwością udzielenia dłuższej odpowiedzi.

Wachlarz benefitów z roku na rok staje się coraz szerszy. Takie benefity, jak karta sportowa, opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, bony świąteczne, nie są tak bardzo atrakcyjne dla pracowników jak kiedyś, stały się czymś oczywistym.

Jakie zatem niecodzienne benefity znaleźć można w pakietach dodatków pozapłacowych u pracodawców?

Sleeping room

Jak na razie jednym z mniej popularnych benefitów jest tzw. pokój drzemki (z ang. sleeping room). Pracownicy często wykonują swoje zadania pod presją czasu, dlatego aby w ciszy mogli zregenerować się fizycznie i psychicznie, pracodawcy zapewniają im 15-minutową drzemkę w ciągu pracy. Wyjście na odpoczynek powinno być wcześniej ustalone z przełożonym, natomiast pracownik najczęściej zostaje w pracy tyle minut dłużej, ile trwała drzemka. To rozwiązanie dotyczy pracowników biurowych. Dla pracowników niższego szczebla czekają pokoje socjalne czy tzw. strefy relaksu, z których można korzystać podczas przerw.

Siłownia w firmie

Mimo że często proponowanym benefitem jest karta sportowa, są organizacje, które dodatkowo decydują się na otwarcie siłowni na terenie firmy. Siłownia jest czynna w określonych godzinach i dostępna przed i po pracy, a czasem także w trakcie godzin pracy. W ostatnim przypadku pracownicy odrabiają czas spędzony na siłowni, zostając odpowiednio dłużej w pracy. Z siłowni firmowej skorzystać może każdy bez ponoszenia kosztów.

Aktywny senior

Obecnie pracodawcy starają się wyjść naprzeciw potrzebom bliskich swoich pracowników – rodziców czy dziadków. Benefitem oferowanym członkom rodzin pracowników jest projekt Aktywny Senior. Dzięki niemu osoby w wieku tzw. poprodukcyjnym otrzymują przyjazną im przestrzeń, zapobiegającą ich wykluczeniu z życia społecznego, kulturowego, aktywności fizycznej i psychicznej. Seniorzy na specjalnie zorganizowanych turnusach mają możliwość spotykać się ze sobą, zacieśniać i nawiązywać znajomości. Dzięki codziennej gimnastyce i spacerom wzmacniają kondycję fizyczną. Są uczestnikami wycieczek edukacyjnych, zwiedzają zabytkowe obiekty, korzystają z wykładów rozwijających ich świadomość na temat zdrowia.

Warto dodać, że na rynku dostępna jest karta sportowa dla seniorów, którą pracownicy posiadający kartę sportową pracowniczą mogą zaoferować swoim bliskim. Karta zapewnia nie tylko wejście na fitness czy basen, ale także do groty solnej czy sauny, w których można się zrelaksować i odprężyć.

Kosmetyczka

Hybryda, żel, przedłużanie paznokci – czy to możliwe, by takie zabiegi przeprowadzać w pracy? Tak, pracodawcy, dbając o czas wolny po pracy, zapewniają pracownikom możliwość skorzystania z usług kosmetyczki na terenie firmy. W odpowiednio wyposażonym (zgodnie z wymogami) gabinecie, po wcześniejszym umówieniu, można upiększyć dłonie i stopy. Benefit, w części dofinansowany przez pracodawcę, przewidziany jest głównie dla pań, chętni panowie natomiast mogą udać się na pielęgnację dłoni.

Fryzjer

Na podobnych zasadach, jak kosmetyczka w organizacji, funkcjonuje fryzjer. W odpowiednio wyposażonym pokoju, będącym minisalonem fryzjerskim, można zapisać się na strzyżenie, podcięcie czy zmianę koloru włosów.

Benefit urodzinowy

Jedną z form docenienia pracownika jest dodatkowy dzień wolny z okazji jego urodzin. Taki dzień można odebrać w miesiącu, w którym obchodzi się urodziny, lub w kolejnym, po uprzednim złożeniu wniosku u przełożonego. Dzień wolny za urodziny jest standardowo płatny i nie odlicza się go od przysługującej puli urlopowej. Jest to specjalny prezent od pracodawcy.

Dofinansowanie do pasji

Benefit, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, to możliwość dofinansowania przez pracodawcę pasji, zainteresowań, dodatkowych działalności pracowników. Najczęściej są to pasje związane ze sportem, jak skoki spadochronowe, udział w maratonach, rajdach samochodowych, ale również niesportowe, jak konkursy kulinarne, wystawy dzieł malarskich czy zakup sprzętu astronomicznego.

W pakietach pracowniczych znaleźć można wiele innych ciekawych benefitów. O kilku z nich poniżej.

Zdrowy tryb życia i właściwa dieta wpływają pozytywnie na organizm, dlatego pracodawcy coraz częściej zapewniają pracownikom świeże witaminy w postaci owoców, dostępnych dla każdego. W określone dni tygodnia, o ustalonej porze, w pomieszczeniach socjalnych pojawiają się różne owoce, którymi pracownicy mogą częstować się za darmo.

Dużą popularnością wśród pracowników cieszą się, dostępne dla wszystkich, także dla pracowników pracujących na zmiany, posiłki dostarczane przez zewnętrzne firmy cateringowe. Benefit jest częściowo dofinansowywany przez pracodawcę.

Dbając o rozwój pracowników, organizacje proponują dopłaty do studiów lub finansowanie ich w całości, o ile są związane z zajmowanym stanowiskiem. Benefit wiąże się najczęściej z podpisaniem umowy lojalnościowej, której długość jest uzależniona od kwoty dofinansowania.

Dodatek pozapłacowy, z którego chętnie korzystają pracownicy, to możliwość nauki języków obcych bezpośrednio na terenie firmy. Zalety tego rozwiązania są takie, że pracownik nie musi nigdzie jechać. Lekcje odbywają się przed lub po pracy, jeśli w trakcie – czas jest odrabiany. Benefit jest częściowo dofinansowywany przez pracodawcę.

Powyższe świadczenia pokazują, jak bardzo zróżnicowany może być system benefitów pracowniczych. Na uwadze mieć należy, że miejsce pracy, w którym pracownicy spędzają obecnie sporo czasu, stanowić powinno dla nich oazę komfortu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zadbać o to można chociażby poprzez dostosowanie dodatków pozapłacowych do potrzeb zatrudnionych w organizacji osób.

Artur Dzięgielewski
HR Manager Crusar Sp. z o.o. Sp. k.
artur.dziegielewski@crusar.eu

Myślę, że każdy sportowiec, czy mówi o tym, czy nie, jest patriotą.

Czesław Lang

Pobierz wydanie 09/2019

Zobacz również

Millenialsi oczekują więcej od swojego miejsca pracy

Dzisiejsi 18‒34-latkowie nie do końca wiedzą, czego chcą, ale na pewno wiedzą, czego nie chcą. To powoduje, że pracodawca nieustannie musi stymulować ich aktywność, tak aby się nie nudzili i stale mieli poczucie rozwoju. Niechęć młodego pokolenia do podporządkowywania się regułom sprawia, że należy wprowadzać wiele zmian zarówno na rynku pracy, płac i benefitów, jak i w samej aranżacji biur.

Jak motywować pracowników o niskich pensjach

Motywowanie pracowników nie jest łatwym zadaniem. Trudno jest motywować pracowników o wysokich zarobkach, dlatego budowanie motywacji osób o niskich płacach jest jeszcze większym wyzwaniem. Pracownicy o najniższych zarobkach są dość zróżnicowaną grupą. Należą do nich osoby o niskich kwalifikacjach oraz młodzi pracownicy, którzy dopiero zaczynają aktywność zawodową.

Elastyczna forma zakupu benefitów

Zasadniczo procedury zakupowe w jednostkach publicznych mogą być przeprowadzane na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) albo wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień. W niniejszym artykule skupię się na tej teoretycznie prostszej procedurze − dotyczącej zakupów poniżej tzw. progu bagatelności, który wynosi 30 tys. euro.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika) m.in. do analizy statystycznej ruchu, dopasowania wyglądu i treści strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności.