Pływaczka w rozmowie z Rafałem Mikołajem Krasuckim poruszyła trudny temat pokonywania słabości i ograniczeń nie tylko w kontekście samej siebie, ale także społeczeństwa, które wciąż uczy się postrzegania osób niepełnosprawnych przez pryzmat tego, co robią, a nie ich niepełnosprawności. Olimpijka opowiada o korzyściach płynących z zawodowego uprawnia sportu i jego dobrego wpływu na wiele aspektów życia.
Jednym z nich jest sfera zawodowa i środowisko pracy. Temat związany z rolą pracodawcy we wspieraniu dobrego samopoczucia pracowników już od dawna zajmował działy HR. Jednak ostatnie miesiące z powodu wystąpienia COVID-19 przyczyniły się do tego, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest już tylko na liście priorytetów dużych międzynarodowych korporacji, a stała się koniecznością w większości organizacji.
We wrześniowym wydaniu miesięcznika poruszamy tematy związane z dbałością o zdrowie pracowników. Prezentujemy raporty i badania monitorujące trendy na rynku świadczeń pozapłacowych, w których wyraźnie widać, że pracownicy najbardziej cenią sobie ubezpieczenia na życie i od utraty pracy, opiekę medyczną i elastyczne formy pracy. Według badania Activy, o którym w swoim artykule pisze Dorota Matuła pracownicy domagają się od pracodawców także benefitów umożliwiających zachowanie dobrej kondycji – dla niemal 70 proc. z nich najważniejszą potrzebą benefitową jest regularna aktywność fizyczna. W czasie lockdown’u zamknięto m.in. obiekty sportowe, co uniemożliwiło dbanie o kondycję, jednak badania pokazały, że brak owej aktywności miał negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale również samopoczucie ćwiczących.
Dziś bezpiecznie możemy wrócić na siłownie, bo przy zachowaniu zaleceń sanitarnych możliwość zakażenia spada do minimum – przekonuje w wywiadzie opublikowanym w niniejszym wydaniu dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej.
Równie ważne jest wsparcie psychiczne pracowników, którzy oczekują, że organizacje pomogą im w walce z długotrwałym stresem i lękiem m.in. poprzez warsztaty, czy zapewnienie możliwości skorzystania z konsultacji psychologicznych.
W zmiennej i nieprzewidywalnej rzeczywistości niełatwo planować działania biznesowe, ale z pewnością dbanie o dobrostan pracowników jest kluczowe, bo jak nie teraz, to kiedy?