Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

O dokonywaniu wyborów

O dokonywaniu wyborów
fot. istockphoto
Życiowe zakręty zmuszają wielu z nas do dokonywania wyborów, które w dalszej perspektywie mogą się okazać kluczowe. W takich sytuacjach zaczynamy zadawać sobie istotne pytania: Od czego zacząć? Co zrobić? Jak uchronić się przed popełnieniem błędu?

To, w jaki sposób mierzymy się z koniecznością podejmowania konkretnych działań, z reguły wiąże się z naszymi doświadczeniami z przeszłości. Istotne okazuje się, czy jako dzieci mieliśmy szansę dokonywać własnych wyborów, czy raczej dokonywano ich za nas. Rodzice obierają różne strategie. Część z nich pozwala dzieciom samodzielnie decydować o tym, co dobre, a co złe, inni stawiają się natomiast w roli niepodważalnego autorytetu lub wyznają zasadę „dzieci i ryby głosu nie mają”. Wyniesione z dzieciństwa modele postępowania towarzyszą ludziom w dorosłym życiu, a wszelkie wybory są determinowane przez wdrukowane w ich umysły normy, zasady, wartości i przekonania.

Osoba, która za najwyższą wartość uważa zdrowie, nie będzie miała problemu z wyborem między chęcią zapalenia papierosa a zainwestowaniem czasu w spacer. Wegetarianina nie trzeba przekonywać, że sałata jest dla niego lepsza od wędliny. Człowiek, którego nauczono szacunku dla starszych, nie będzie się zastanawiał, czy ustąpić miejsca w tramwaju. Nie chodzi tu o moralizatorski podział na dobre i złe uczynki, a o zasady i wartości, którym się hołduje. Problem pojawia się wówczas, gdy tych norm nie ma, bo zabrakło ich w czyimś domu i otoczeniu. To właśnie najprostsza droga do kumulowania się wewnętrznych dylematów dotyczących tego, jak postąpić. W takiej sytuacji wybory, których dokonujemy, mogą w przyszłości mocno zaskoczyć nas samych.

Samo dokonywanie wyborów wiąże się natomiast z pewnym słowem, które dla wielu jest absolutną abstrakcją. To słowo to „decyzje”. Jest to obszar, który stanowi spore wyzwanie. Nie chodzi bowiem tylko o słowa. Podejmując decyzję, trzeba zacząć działać, wykonać konkretny ruch.

Trafne wydaje się podejście zakładające, że wszystko jest trudne do momentu podjęcia decyzji. To na tym etapie zaczyna się bowiem działać i dostrzegać pierwsze rezultaty. Nie zawsze są one co prawda zgodne z naszymi oczekiwaniami, w przypadku niepowodzenia wiadomo natomiast, co należy skorygować.

Niektórzy ludzie mają to do siebie, że uciekają przed podejmowaniem decyzji. Czekają, wiecznie analizują, zastanawiają się i nie podejmują decyzji – często ze strachu przed konsekwencjami. Tymczasem brak decyzji i podtrzymywanie dotychczasowego stanu to, wbrew pozorom, także decyzja. W dodatku często okazuje się ona niefortunna.

Nierzadko wolimy, by ktoś inny zdecydował za nas, i oddajemy się w ręce losu. Takie podejście tłumaczy niegasnącą popularność horoskopów, wróżek czy jasnowidzów. W ten sposób pragniemy zrzucić z barków odpowiedzialność za nasze wybory, przenosząc ją na karty, planety czy szklaną kulę.

Jeszcze inna strategia zakłada uzależnianie decyzji od otoczenia. Jeżeli konsultujemy decyzję z mentorami i fachowcami w danej dziedzinie, może okazać się ona dla nas korzystna. Niestety, często pytamy o zdanie ludzi, którzy bazują wyłącznie na swoich opiniach, co nie ma racjonalnego podłoża. Trudno oczekiwać bowiem rzetelnej porady od osoby, która nie ma w danej dziedzinie jakiegokolwiek doświadczenia. Wobec tego najrozsądniejsze wydaje się wysłuchanie sugestii człowieka, który jest ekspertem w interesującej nas dyscyplinie, lub zaufać własnej intuicji i zaryzykować.

Strategia niedokonywania wyborów i niepodejmowania decyzji, choć stosowana przez wielu, przeważnie okazuje się krótkofalowa. Niezależnie od tego, czy postanowimy zapytać o zdanie specjalistę, czy postawimy wszystko na jedną kartę, kierując się wewnętrznym przeczuciem, warto mieć na uwadze, że umiejętność podjęcia decyzji realnie przekłada się na jakość naszego życia – zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Popularne hasło „jakoś to będzie” pozbawia nas asertywności i sprawia, że tracimy w oczach innych jako osoby pozbawione celu. Szczególnie istotne staje się to w świecie biznesu, w którym nieustannie trzeba podejmować rozmaite decyzje.

Aby ułatwić sobie proces decyzyjny, warto dokładnie sprecyzować swoje pragnienia i cele, a ponadto skrupulatnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Niezwykle istotne jest także ustalenie priorytetów – bywa, że dana decyzja wiąże się z rezygnacją z pewnych planów czy przedsięwzięć. Wobec tego ważne jest, byśmy wiedzieli, co jest w danej sytuacji najważniejsze. W przypadku wyjątkowo ryzykownych decyzji pomocna może się ponadto okazać świadomość posiadania planu awaryjnego – dobrze jest przygotować się zatem na różne możliwości.

Przede wszystkim warto jednak mieć na uwadze, że unikając podjęcia decyzji, zdajemy się na ślepy los, co w dłuższej perspektywie jest o wiele większym ryzykiem niż świadomy, starannie przemyślany wybór.

ANNA URBAŃSKA
Master Trener STRUCTOGRAM®Polska, Neurocoach,
anna@3kolorymozgu.pl

2018-05-11 09:34 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.