Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Jak dbać o dobrobyt finansowy pracowników?

Jak dbać o dobrobyt finansowy pracowników?
fot.istockphoto
W programach łącznych korzyści z pracy coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie świadczeń do indywidualnych oczekiwań pracownika, a jedną z ważniejszych potrzeb jest bezpieczeństwo finansowe. Duża część pracowników nie posiada oszczędności, dlatego na myśl o nagłych wypadkach, takich jak choroba czy utrata pracy przez współmałżonka, mogą odczuwać wiele negatywnych emocji. Warto też podkreślić, że podwyżka wynagrodzenia wcale nie rozwiązuje tych problemów.

Amerykańskie badania pokazują, że problemy finansowe odbijają się na zaangażowaniu w pracę i zdrowiu pracowników. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, takie jak absencja czy przychodzenie do pracy pomimo choroby, pracownicy, którzy czują się bezpieczni finansowo, są średnio o 70 proc. bardziej wydajni od tych, którzy mają tego typu trudności. Projektując pakiet korzyści, warto więc pomyśleć o potrzebie bezpieczeństwa finansowego pracowników.
Programy financial wellness sprzyjają lepszemu samopoczuciu pracowników, co prowadzi do zwiększenia zaangażowania i zmniejszenia absencji chorobowej, ale również zwiększa retencję poprzez budowanie więzi z firmą. Przed wprowadzeniem takich programów warto zrobić rozeznanie, żeby wiedzieć, jakie pracownicy mają potrzeby i problemy finansowe. Kluczem jest zrozumienie, że ludzie na różnych etapach życia mają nieco odmienne priorytety. Każdy wiek ma swoje wyzwania i finansowe bolączki. Dla młodych pracowników najatrakcyjniejsze będzie wsparcie w spłacie kredytu studenckiego. Trochę starszych będą interesowały niskooprocentowane pożyczki, spłata kredytu hipotecznego, edukacja dzieci czy wsparcie w opiece nad starzejącymi się rodzicami. Natomiast dla najstarszych najbardziej atrakcyjne będą programy emerytalne i pomoc w nagłych wypadkach losowych.

SZKOLENIA Z FINANSÓW
W pierwszej kolejności warto pomyśleć o odpowiedniej edukacji pracowników. Bardzo ważne jest tu bycie o krok naprzód, tak aby pracownicy mieli możliwość edukacji, zanim staną przed koniecznością podjęcia decyzji finansowej. Szkolenie w zakresie kredytów hipotecznych będzie bardzo przydatne dla osoby, która dopiero planuje zakup mieszkania, ale dla kogoś, kto właśnie zaciągnął kredyt, już niekoniecznie. Tematyka szkoleń może być na tyle różnorodna, aby pracownicy w każdym momencie kariery mogli znaleźć coś interesującego. Mogą na przykład obejmować: zarządzanie wydatkami, oszczędzanie na bieżące potrzeby, redukcję zadłużenia, zaciąganie kredytów hipotecznych, oszczędzanie na emeryturę, finansowanie edukacji dzieci, pomoc starzejącym się rodzicom czy radzenie sobie z nieplanowanymi wydatkami. Tego typu szkolenia mogą być poszerzone o dostęp do aplikacji umożliwiających zarządzanie budżetem i kontrolę wydatków czy aplikacji służących do nauki inwestowania pieniędzy.

DORADZTWO FINANSOWE
Szkolenia można dostosować do potrzeb grup pracowników, jednak aby wsparcie było bardziej zindywidualizowane, warto skorzystać z pomocy osobistego doradcy. Może ona obejmować zarówno porady związane z inwestowaniem oszczędności, jak i zaciąganiem kredytów hipotecznych. Ostatnio cieszy się również dużym powodzeniem doradztwo emerytalne. Ważne, aby pracownicy wiedzieli, od czego zależy ich emerytura, kiedy najbardziej będzie im się opłacało na nią przejść i jak mogą się do niej przygotować.

PROGRAMY OSZCZĘDZANIA
Dla pracowników chcących zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny możliwość gromadzenia oszczędności w ramach pracowniczych programów oszczędzania jest bardzo atrakcyjna. Składki mogą być odprowadzane wyłącznie przez pracodawcę lub przy udziale pracowników. Dzięki grupowej formie można korzystać z programu na lepszych warunkach, niż gdyby pracownicy oszczędzali indywidualnie. Zasady działania programu można dostosować do potrzeb i możliwości danego pracodawcy. Warto podkreślić, że tego typu świadczenia przyciągają wykwalifikowanych pracowników, którzy świadomie patrzą w przyszłość – to jeden z benefitów, który pomaga zatrzymać ich na dłużej.

POŻYCZKI NA PREFERENCYJNYCH WARUNKACH
Często najpilniejszą potrzebą w zakresie finansów jest pomoc w spłacie bieżących zobowiązań. Dzięki niskooprocentowanym pożyczkom pracownicy mogą spłacić inne pożyczki lub zaoszczędzić czas i pieniądze, pożyczając taniej pieniądze od pracodawcy. Dla młodych pracowników atrakcyjnym świadczeniem będzie wsparcie w spłacie kredytu studenckiego. Benefity te są z punktu widzenia pracowników bardzo korzystne, ale również pomagają budować więź z firmą.

ZAPOMOGI W TRUDNYCH SYTUACJACH ŻYCIOWYCH
Jedną z większych obaw pracowników według raportu PwC jest brak zabezpieczenia finansowego w nagłych wypadkach, takich jak choroba, wypadek czy klęska żywiołowa. Zazwyczaj zapomogi są wypłacane z zakładowego funduszu socjalnego, który jasno określa sytuacje, kiedy można z nich skorzystać. Pieniądze mogą być również dobrowolnie wypłacane przez pracodawcę. Najważniejsze, aby pracownik wiedział, że w trudnej sytuacji nie zostanie pozostawiony sam sobie, co pozwoli zmniejszyć stres związany z finansami.

MOŻLIWOŚĆ WYPŁACENIA ZALICZKI WYNAGRODZENIA
Mając nóż na gardle, pracownicy poszukują różnych możliwości zdobycia gotówki. Dobrym rozwiązaniem może być wypłata zaliczki wynagrodzenia, jednak dla większości pracowników taka sytuacja jest niekomfortowa, a proces czasochłonny, ponieważ należy złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Ciekawe i wygodne rozwiązanie w tym zakresie zaproponowała firma Blue Media. Dzięki mobilnej aplikacji pracodawca określa maksymalną wysokość zaliczki i limit środków. Pracownicy samodzielnie decydują o wypłacie zaliczki, ale mogą również natychmiast wypłacić wypracowaną premię, wynagrodzenie za nadgodziny czy ustalić, w jakich cyklach chcą otrzymywać wypłatę. Rozwiązanie to jest korzystne również dla pracodawcy, ponieważ dział kadr i płac nie musi ani rozpatrywać wniosków, ani robić dodatkowych przelewów.
Pakiet świadczeń nie musi być bardzo szeroki, ale ważne jednak, by był dopasowany do potrzeb pracowników. Na początek warto dokładnie zbadać zapotrzebowanie. Jednak nawet najlepiej dopasowane benefity nie będą przynosiły odpowiednich rezultatów bez poinformowania pracowników o ich działaniu.   

JAGODA ZYGIERT
Sedlak&Sedlak 

Bibliografia:
– Aon Hewitt (2017), 2017 Hot Topics in Retirement and Financial Wellbeing, dostępny w Internecie: http://www. aon.com/attachments/human-capital-consulting/2017-hot-topics-financialwellbeing-report-final-january.pdf ?elqTrackId=284B8F7AF66B224DAF7C6CA203C-2907B&elq=513883ed34ea4b718024d1f1648855f7&elqaid=25542 elqat=1elqCampaignId= (27.07.2017).
– Bienstock L., Bremen J. (2017), 10 Practices to Overcome Outdated TR Programs, dostępny w internecie https:// www.worldatwork.org/adimLink?id=81461 (27.07.2017).
– Hannon K. (2017), Why Workplace Financial Wellness Programs Are Hot, dostępny w internecie: https://www. forbes.com/sites/nextavenue/2017/05/18/why-workplacefinancial- wellness-programs-are-hot/#1a1a515f13f8 (27.07.2017).
– Miller S. (2017), Is 2017 the Year of Employee Financial Wellness Programs?, dostępny w internecie: https://www. shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/benefits/pages/financial- wellness-trend.aspx (27.07.2017).
– PwC (2017), Employee Financial Wellness Survey 2017, dostępny w internecie: https://www.pwc.com/us/en/private- company-services/publications/assets/pwc-2017-employee- wellness-survey.pdf (27.07.2017).
– Zaliczkomat.pl dla pracowników, dostępny w internecie: https://bluemedia.pl/pressroom/informacje-prasowe/zaliczkomatpl- dla-pracownikow (27.07.2017).

2018-02-19 08:32 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.