Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

W biznesie wartości: docenienie

W biznesie wartości: docenienie
fot. istockphoto
Kiedy przychodzi etap poszukiwania nowej pracy, w większości ogłoszeń rekrutacyjnych można znaleźć zapewnienia o atrakcyjnym systemie motywacyjnym, a jednak brak motywacji do pracy wśród pracowników to jedna z kluczowych bolączek współczesnych pracodawców. Jedni mówią, że firma odnosi sukcesy dzięki zaangażowaniu wspaniałego zespołu, inni narzekają na brak ludzi do pracy, problemy ze znalezieniem osób chętnych i kompetentnych.

Skoro na polskim rynku możemy znaleźć zarówno świetne zespoły, jak i firmy, w których panuje deficyt zatrudnienia, czy zatem rzeczywiście wina leży jedynie po stronie pracownika? Od najmłodszych lat, dorastając w określonym otoczeniu, potrzebujemy uznania ze strony rodziców, nauczycieli, kolegów i koleżanek, potrzebujemy także docenienia naszej pracy. W szkole nie zawsze musiała to być ocena, wystarczyło, że nauczyciel pochwalił pracę, zaprezentował w klasie jako przykład do naśladowania albo wyeksponował w gazetce szkolnej. Każda forma zaangażowania wzbudza w nas potrzebę bycia docenionym. To sygnał, który pozwala zapamiętać działania pożądane i w ten sposób powtarzać je częściej. Tylko osoby o silnej motywacji wewnętrznej potrafią czerpać satysfakcję i docenić same siebie. Niestety takich osób nie ma wiele wśród pracowników, mają bowiem one predyspozycje do prowadzenia własnej działalności i przewodzenia innym. Właśnie dlatego w każdej organizacji istotne jest docenianie pracy, w przeciwnym razie pracownik niedoceniany przestaje się starać, traci na efektywności, a kiedy grozi mu się zwolnieniem, traci grunt pod nogami i często sam odchodzi. Na jego miejsce przychodzi kolejny i sytuacja się powtarza.
Problem w tym, że wielu pracodawców uważa, iż regularne wypłacanie pensji jest już wystarczającą formą docenienia pracy pracowników i że mają ważniejsze sprawy niż dbanie o dobre samopoczucie podwładnych. A przecież nie bez powodu coraz większe uznanie zyskują organizacje turkusowe, w których każdy pracownik może odnaleźć sens życia, przestrzeń do rozwoju i poczucie, że robi coś ważnego. Inny problem z wdrożeniem wartości docenienia w firmach to ciągłe koncentrowanie się na wynikach i presja czasowa, przez którą można zapomnieć, że w biurach open space pracują ludzie z krwi i kości, którzy mają swoje marzenia, obawy i potrzeby. Z docenieniem pracownika jest trochę tak jak z uzupełnieniem oleju w samochodzie, bo jeśli pracodawca czy przełożony nie znajdzie choćby pięciu minut na rozmowę i docenienie wkładu pracy podwładnego, z czasem będzie musiał poświęcić przynajmniej kilka dni na znalezienie nowego pracownika.
Choć jasna i klarowna ścieżka awansu oraz system motywacyjny wydają się być oczywistością, wciąż w wielu firmach brakuje reguł, według których pracownicy są nagradzani za swoją pracę czy awansowani. Jeśli pracownik nie zna jasnych wytycznych lub nie są one dla niego zrozumiałe, bardzo trudno będzie wzmocnić jego motywację do pracy, bo ten zwyczajnie nie będzie wiedział, czego się od niego oczekuje, a czasem to niuanse decydują o jakości pracy.
Regularne wskazywanie pracownikom ich pozytywnych zachowań i słowne docenianie zaangażowania przekłada się na większe poczucie satysfakcji z pracy oraz poczucie bycia ważnym. Oczywiście popularnym i skutecznym motywatorem pozostają dodatkowe gratyfikacje finansowe i niefinansowe. Często jednak to nie kwota, lecz adekwatność przesądza o ich skuteczności w motywowaniu pracowników. Jeśli pracownicy nie potrafią skutecznie zarządzać pieniędzmi, nie oszczędzają i szybko wydają wszystko, co zarobią, dodatkowe kilkaset złotych na konto szybko „rozejdzie się” na bieżące wydatki, i choć zostanie dostrzeżone jako cyfra, pracownik realnie nie zauważy dodatkowej gotówki. Czasami dlatego lepszym rozwiązaniem są vouchery, nagrody rzeczowe, które sprawią radość pracownikowi, a na które on sam nigdy nie wydałby pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że gratyfikacje powinny być adekwatne do zasług, ale i potrzeb pracowników. Pracownicy niższego szczebla nie mają silnej potrzeby rozwoju osobistego, ufundowanie im zatem kursu językowego albo warsztatów z kompetencji miękkich nie będzie dla nich nagrodą, lecz dodatkowym obowiązkiem, zwłaszcza jeśli otrzymuje to samotna matka, która nie ma z kim zostawić dzieci. Voucher na formy rozrywki będzie lepszym rozwiązaniem, jednak i tu sprawa nie jest oczywista, bo jeśli owa samotna matka jest bardzo związana z dziećmi, wyjście do SPA wywoła w niej poczucie winy, że zostawiła dzieci i zajęła się sobą, ale już bilety do kina, które uszczęśliwią całą rodzinę, pozwolą jej doświadczyć pozytywnych emocji i zmotywuje do jeszcze lepszej pracy.
Wartość doceniania pracy innych jest ogromna, ponieważ pomaga budować poczucie sensu podejmowania obowiązków zawodowych, a dzięki temu satysfakcję z pracy. Zarówno ta słowna, jak i materialna powinna być jednak przemyślana, by odpowiednio zmotywować pracownika do pracy, a w konsekwencji osiągnąć zysk.

EWA WILMANOWICZ
trener efektywności, mówca, konsultant ds. budowania i rozwoju marki,
kontakt@brands-secret.pl  

2018-02-14 15:20 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.