Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Motywacja

W pułapce motywacji

W pułapce motywacji
fot.istockphoto
Praca, która wymaga zaangażowania, sprawia, że potrzebny jest napęd, bo nie zawsze to, co w danym momencie robimy, niesie pełną satysfakcję. Czasem po prostu coś zrobić trzeba. Wiele z tych rzeczy to rutynowe, żmudne działania.

Dla księgowego może to być kolejny raport, dla handlowca kolejne sto telefonów do potencjalnych klientów. Czy ludzie traktują te działania jako coś naprawdę interesującego? Być może, ale co się dzieje, gdy tak nie jest? Najczęściej następuje utrata energii i zapału do pracy, a w dłuższej perspektywie uruchamia się proces wypalenia zawodowego.
Antidotum na opisaną powyżej sytuację stanowi budowanie motywacji. Być może warto jednak rozważyć tezę, że lekarstwo to może stać się trucizną, która zamiast pomagać, będzie działać w sposób psychicznie wyniszczający. Bezustanne poszukiwanie motywacji może prowadzić do tego, że zamiast skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne, zaczynamy skupiać uwagę na nowych sposobach motywowania, ponieważ stare zawodzą. Czym to owocuje? W pogoni za kolejnymi bodźcami motywacyjnymi często sięga się po książki czy kursy oferujące poznanie technik, które pomogą udoskonalić te umiejętności. Otrzymuje się w ten sposób zastrzyk energii, który ma zapewnić napęd do działania. Gdy paliwo się kończy, najczęściej rozpoczyna się poszukiwanie nowych sposobów motywowania i cały proces rozpoczyna się od początku. Motywacja, która miała być środkiem do celu, staje się celem samym w sobie. Ciągłe koncentrowanie się na jej podnoszeniu sprawia, że zaczyna brakować energii na działania, dla których miała być katalizatorem.

PODSTAWY EFEKTYWNEGO DZIAŁANIA
Motywacja jest potrzebna. Daje napęd, ale tylko na jedną nogę. Aby działać naprawdę efektywnie, potrzeba także uaktywnić drugą nogę, która sprawia, że można stabilnie podążać do celów nawet wówczas, gdy następuje chwilowa utrata energii. Filarem tym jest zdolność do bycia konsekwentnym. Równowaga pomiędzy zdolnością do motywowania a umiejętnością konsekwentnego działania nawet wówczas, gdy wydaje się ono mało atrakcyjne, stanowi ważny klucz do bardziej satysfakcjonującego życia zarówno w aspekcie zawodowym, jak i osobistym.

FILOZOFIA KAIZEN
Kaizen to japońskie słowo oznaczające zmianę na lepsze. Filozofia życia oparta na zasadach Kaizen wyrasta z japońskiej kultury i stosowana jest powszechnie przez japońskie firmy. Biznes wykorzystuje tę filozofię przede wszystkim w procesie doskonalenia jakości. Zasady Kaizen można wykorzystać w sytuacji, gdy wizja przyszłości jest na tyle niejasna, że motywacja przestaje działać.

W PUŁAPCE MOTYWACJI
Proszę wyobrazić sobie następującą sytuację. Jeden z pracowników postanowił nauczyć się nowego języka obcego. Początkowo miał silną motywację i czuł mnóstwo energii w związku z tym pomysłem. Przeznaczył więc każdego dnia dwie godziny na naukę. Nie było to łatwe, ponieważ wymagało wygospodarowania czasu kosztem innych zajęć. Motywacja sprawiła jednak, że potrafił wszystko sprawnie zorganizować. Po dwóch miesiącach nauki zmieniły się okoliczności i firma poinformowała go, że niestety nie będzie mógł wyjechać na półroczny kontrakt za granicę, na który bardzo liczył. Poczuł silny zawód i stwierdził, że koniec z nauką.

NA ŚCIEŻCE KONSEKWENCJI
Biorąc pod uwagę obecne obciążenia, a także niejasną wizję przyszłości związaną z wyjazdem i pewną dozą nadziei na to, że być może uda się zrealizować ten plan w kolejnych latach, pracownik postanowił iść do przodu małymi, ale nieprzerwanymi krokami. Dwie godziny dziennie na naukę języka to sporo w tej sytuacji, ale piętnaście minut dziennie da się na pewno wygospodarować i nie stanowi to specjalnie dużego obciążenia. Dodatkowo można robić to o różnych porach dnia. Sytuacja stała się także inspiracją do znalezienia alternatywnej metody nauki, która pozwala na większą mobilność. Pomimo iż czasami ochota do nauki kompletnie znikała, a motywacja spadła do zera, zasada małych kroków sprawiła, że nauka była kontynuowana niewielkimi, ale systematycznymi etapami. Mimo iż brakowało dobrze sprecyzowanego celu, a u podstaw decyzji leżały jedynie niepewne wyobrażenia dotyczące potencjalnie możliwej i niejasnej przyszłości, pracownik mógł nabyć nowe umiejętności bez poczucia przeciążenia. Dokładne omówienie dziesięciu zasad Kaizen oraz praktyczne przetrenowanie ich w różnych sytuacjach oferuje brytyjski Instytut ILM (The Institute of Leadership and Management) w ramach warsztatów z zarządzania zmianą prowadzonych przez Sysco Polska. Warsztaty te pozwalają zdobyć prestiżowy międzynarodowy certyfikat oraz przekonać się, jak w praktyce można włączyć różne techniki zarządzania do swojego osobistego warsztatu menedżerskiego.

JACEK CHOLEWA
trener Sysco Polska Sp. z o.o.,
info@syscopolska.pl

2017-10-12 15:27 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.