Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Styl życia

Motywacyjne przywództwo

Motywacyjne przywództwo
Fot. Istockphoto
Dzisiejsze czasy to potrzeba generowania szybkich i skutecznych rozwiązań. Najlepiej działających od zaraz, jeśli nie od wczoraj. Świetnie, jeśli są podawane szybko, przejrzyście, w kilku punktach, nazwanych „top ten…” lub „hot ten” i przesłanych na Twittera. Odczytam je w drodze na spotkanie z klientem i wprowadzę je szybko w życie. Bardzo dobrze. O to chodzi. To syndrom naszych czasów, a my powinniśmy za nim nadążać, jeśli nie chcemy zostać w tyle za konkurencją i technologicznymi nowinkami.

 

Jeśli spędzasz czas, wpatrując się długie godziny w ekran smartfona, tabletu czy laptopa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić jeszcze cztery dodatkowe przyciski w klawiaturze dnia codziennego, które wkrótce uruchomisz. Model Przywództwa Holistycznego jest do zastosowania od zaraz. Przywództwo Holistyczne to podejście całościowe wsparte szeroką liderską perspektywą i logiczne w swoim założeniu. Samodzielnie podchodzisz do zadań, które realizujesz, prowadzisz swój biznes bądź chcesz przewodzić sam sobie? Świetnie. Trafiłeś pod dobry adres. Nie czekaj, wciśnij klawisze i do dzieła. Cztery przyciski, które poznasz za chwilę z precyzją chirurga posiłkującego się skalpelem, zajmą się obszarami twojego życia, które wyniosą cię o kilka poziomów wyżej. Czy zdarzyło się tobie kiedykolwiek, że poświęcałaś czas i uwagę na jeden z obszarów twojego życia kosztem innego? Czy któryś z obszarów cierpiał, bo inny nastręczał ci problemów trudnych do rozwiązania? Czy twoja motywacja biznesowa nie zaczęła spadać, gdy przytłoczyły cię kłopoty rodzinne? Zdarzało ci się pędzić z dowiezieniem terminu projektu, a twoje dzieci pytały mamę, kiedy tata wróci do domu? Nie miałeś może czasu zadbać o swój wygląd i dietę, a zaprzyjaźniony lekarz poinformował cię, że masz świetne wyniki… jak na 65-latka, a masz przecież 45 lat! Każdy z nas ma podobne doświadczenia, bo takie jest życie. Możemy jednak zorganizować nasze działania i aktywności tak, by dbać o równowagę w kilku sferach naszego życia i by żyć… pełnią SWOJEGO życia. Pomoże nam w tym model Przywództwa Holistycznego wraz z użytecznymi przyciskami o nazwie: rozwój osobisty, rodzina, biznes i zdrowie. Przejrzysz się w tym modelu niczym Alicja w Krainie Czarów i uzyskasz odpowiedź na pytanie, co jest twoją mocną stroną, a które obszary musisz wzmacniać, by działać efektywniej i być panem swojego życia.

AKTYWACJA CZTERECH PRZYCISKÓW
Każdy z nas może stawać się liderem swojego życia, zatem to do nas będzie należało, jak nazwiemy swoje „przyciski” i jak je uaktywnimy. Jakie pytania sobie zadamy, czyli jakie zadania i cele postawimy przed sobą. Przyciskami będą wymienione poniżej obszary: rozwój osobisty, rodzina, biznes, zdrowie i być może inne aspekty, które uznasz za istotne w swoim dochodzeniu do życiowego mistrzostwa. Odpowiedzi na zadane przez ciebie pytania załączą i ukierunkują twojego wewnętrznego autopilota na należyty kurs.

PRZYCISK NR 1. ROZWÓJ OSOBISTY
Nauka umiejętności: jaki zestaw umiejętności i kompetencji potrzebujesz, aby odnieść sukces? Co dla ciebie będzie sukcesem? W jaki sposób zainwestujesz w siebie, aby być lepszym człowiekiem? Jak zastosujesz te umiejętności do bycia skutecznym liderem? Wyznaczanie celów: Jak wyznaczać cele? Co zrobisz, by być osobiście odpowiedzialnym za swoje czyny? Jakie są twoje cele na ten rok? Kim będziesz za trzy lata? Co chcesz osiągnąć za dwa lata? Umiejętności komunikacyjne: Jak można być bardziej elokwentnym? Jak można stać się bardziej aktywnym słuchaczem i lepszym mówcą? Co zrobisz, by skuteczniej trafiać do ludzi?

PRZYCISK NR 2. RODZINA
Małżonek/partnerka: Jak można być bardziej uważnym w pielęgnowaniu relacji z bliską ci osobą? Jak możesz wesprzeć współmałżonka w realizacji jego marzeń? Dzieci: Jak mogę rozwijać moje umiejętności rodzicielskie? Co zrobię, by być wzorem do naśladowania i w jaki sposób pomogę dzieciom rozwijać się, by stały się odpowiedzialnymi i szczęśliwymi ludźmi? Rodzice i rodzeństwo: Jak mogę okazać swoje wsparcie członkom mojej rodziny? Jakie kroki mogę podjąć, aby być z nimi w bliskich relacjach? Wkrótce odpowiesz sobie na te pytania. Zależy ci na twoim życiu i bliskich. Nie zostawisz tego bez odpowiedzi. Poprzez aktywne i stałe inwestowanie w te wymiary każdy z nich staje się mocniejszy, a ty działasz na wyższym poziomie i jednocześnie umacniasz swoją liderską pozycję. Dlaczego? Ponieważ za każdy z nich bierzesz 100 proc. odpowiedzialności. Nie zostawiasz ich podwykonawcom do zrealizowania, są na tyle strategiczne, że jako lider czy przywódca sam je wykonujesz i kontrolujesz. Ty chcesz przewodzić samemu sobie i swoim bliskim bądź kierować finansami, które zapewniają nam dobrobyt na zadowalającym nas poziomie. Przyjrzyj się jeszcze dwóm pozostałym wymiarom.

PRZYCISK NR 3. BIZNES
Zarządzający: Co robisz, by twój biznes rozwijał się dynamicznie i był konkurencyjny? Jakie są twoje priorytety w firmie? Jakie są twoje obowiązki, zobowiązania wobec firmy, wobec siebie samego i wobec pracowników? Podstawy biznesu: Jakich umiejętności potrzebujesz ty i twoi ludzie, by biznes, za który odpowiadasz, był bardziej dochodowy? Co zrobisz, by twój biznes był jednocześnie przyjaznym miejscem pracy i przyjazny dla klienta? Jakie kroki mogę podjąć, by firma i ludzie byli bardziej ukierunkowani na zysk?

PRZYCISK NR 4. ZDROWIE
Ja i moje ciało: Jakie działania podejmę, by być zadowolonym z siebie, ze swojej figury, ciała? Od czego i kiedy zacznę, jakie treningi rozpocznę, by moje ciało stawało się moim liderskim pancerzem? Samopoczucie: Trening ciała i umysłu to absolutnie fundamentalne działania, jeśli chcemy czuć się pewnie, traktować siebie jako wartościowe jednostki, które akceptują siebie i są dumne z siebie. Co zrobię, by szybciej moje ciało odzyskało witalność? Jakie działania podejmę, bym w niedługim czasie była zabójczo skuteczna w realizowaniu ambitnych zadań? Co zacznę jeść i pić, a z czego zrezygnuję? Jak ułożę swoją dietę? Pamiętaj: jesteś tym, co jesz... Dodatkowe wymiary i pytania definiujesz po swojemu, ponieważ to ty jesteś motywacyjnym liderem swojego życia.
Ktoś zdefiniuje „przyciski” jako: duchowość, relacje czy praca. Ty je aktywujesz i o nie dbasz, pamiętaj nie skupiasz się na jednym tylko na kilku. Dlaczego? Ponieważ nie stoi się na jednej nodze! To balans jest kluczem. Działamy w swoich strategicznych wymiarach jednocześnie, nie rezygnujemy z kochających nas osób czy zdrowia, porzucając ich, by ktoś inny się nimi zajął. Nie zostawiamy ich na pastwę losu. Ty jesteś osobą zarządzającą, na tym polega twoja liderska siła i rosnąca dzięki temu stale motywacja.
Przypomnę tobie:
Przywództwo jest potężnym narzędziem i dzięki niemu wzmacniasz swój wpływ na otoczenie, gdy inwestujesz swoją energię i czas w siebie, rodzinę, interesy, swoje zdrowie. Autorem tego narzędzia i zawiadowcą jesteś TY. Model Przywództwa Holistycznego to, jak widzisz, całościowe ujęcie obszarów, które składają się na twoją unikatową obecność na tym świecie. To, że masz unikatowe DNA, jest niezaprzeczalne, to, że biologicznie jesteś unikatową jednostką, to fakt. To, jak unikatowo będziesz przewodził swojemu życiu i bliskimi, będzie tym, co po sobie zostawisz. Twoim śladem. Swoją biznesową motywację rozwijasz i wzmacniasz codziennie, dbając o równowagę swoich autorskich przycisków: rodzina, relacje, praca, finanse, zdrowie, sport czy obszar duchowy. Każdy z nich wspiera się wzajemnie, rezonując i wpływając na siebie nieustannie. Jeśli twój biznes ma się stabilnie rozwijać, niech nam przyświeca hasło: Aby skutecznie przewodzić innym, muszę najpierw przewodzić samemu sobie.
Żeby nie zgubić swojego liderskiego kursu i by motywacja karmiła się aktywowanymi przyciskami, pamiętaj: Pełnia życia to nie status quo ani bezwolny dryf. To nieustanny ruch, co i rusz opuszczanie pozornie bezpiecznej strefy komfortu!
Nie odwlekaj działań, nie zasłaniaj się przedłużającym się procesem myślowym.
Działaj i jeszcze raz działaj, dostrzegając stale swój progres. Pokonuj swoje wewnętrzne ograniczenia – rozwijaj się. Nagradzaj siebie i bliskich za to, że przyciski są stale wciśnięte...
I niech to będzie udana i jedyna w swoim rodzaju podróż twojego życia. Udanej i owocnej drogi!

Borys Niemczewski
trener biznesu, b.niemczewski@o2.pl  

 

2017-03-20 09:21 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.