Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto przeczytać » Felieton

Szkoleniowy fakit wiosenny!

fot. istockphoto
Zdarza się na szkoleniach, że przy wprowadzaniu nowej techniki (metody) ktoś oponuje – to tylko teoria, to nie będzie działało! Zazwyczaj pytam – Gdzie? Pada odpowiedź: No wiesz… na przykład… w wojsku! Pytam wtedy: A ty osobiście to dowodzisz plutonem czy kompanią? Pojawia się śmiech. Niesłusznie. To był właśnie fakit.
więcej

Wiosna, ach to ty?

fot. istockphoto
W marcu będzie jak w garncu, jeszcze kwiecień coś poplecie, ale świata zmienić się nie da. Idzie wiosna, zmienia się nam biologia, ożywiamy się, szukamy czegoś nowego. Także w dziedzinie HR. Oto garść propozycji, wymieszanych jak w marcu. W garncu. Jakoś tak.
więcej

Rzymskie wakac… - inspiracje! HR-owe!

Foto 4 – Symbole z płyt grobowych w Katakumbie Św. Kaliksta – (rozwinięcie słowa ryba)/ fot. Anna Łowińska
Kiedy ciągle szukamy kreatywnych nowości, warto czasem zajrzeć w wieki minione. Na przykład taki Rzym. Kilka tysięcy lat ciągłości i moje lutowe inspiracje HR-owe. Jak zwykle nieoczywiste. Żadne tam Koloseum czy Watykan.
więcej

Odwaga. Decyzja. 2017!

Samo zjawisko NEET nie jest jednorodne/ Fot. iStock
Nie wiem, czy u Ciebie już po 3K, czy jeszcze przed; czy masz parę dni luzu, czy już wystartowałaś\eś. Jednak nie bądź spokojny, kalendarz pamięta... Okres świątecznego lenistwa przechodzi do historii. Czas ruszać w rok 2017! No właśnie...
więcej

Inspiracje nieoczywiste są free, za wszystko inne…

Fot. iStock
To tytuł mojego wystąpienia z Festiwalu Inspiracji 2016, sprzed dosłownie tygodnia. A piszę o tym, bo święta blisko, i 2017 rok też za pasem. Szukamy pomysłów, by było tradycyjnie (bo jednak święta), i nowych inspiracji, bo jednak Nowy Rok. Tymczasem wystarczy odrobina uważności, by dostrzec je wokół siebie…
więcej

HR-owe EFNI 2016!

Fot. iStock
Europejskie Forum Nowych Idei tym razem poświęcono zagadnieniom… HR-owym. Wiele osób było zaskoczonych, że w czasach kryzysów (finansowy, unijny, uchodźctwa, wojen, fali radykalizmów) tak duża część paneli i spotkań dotyczy właśnie przyszłości pracy. Niesłusznie.
więcej

Jedziesz na Forum do Krynicy?

Fot. Marek Skała
Takiego SMS-a wysyłam w sierpniu do kilkudziesięciu znajomych. I sam dostaję podobne. Forum Ekonomiczne to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane już po raz 26, corocznie z udziałem premierów, prezydentów, noblistów, prezesów i właścicieli firm, intelektualistów z kilkudziesięciu krajów świata. W tym roku Forum pobiło kolejny rekord – ponad 4000 uczestników. Od początku organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z pomysłodawcą i ojcem sukcesu Zygmuntem Berdychowskim na czele.
więcej

Osioł Gustawa Lutkiewicza

Fot. istockphoto
„A skąd panu do głowy przyszedł osioł?”. To pytanie Gustawa Lutkiewicza z filmu „CK Dezerterzy” stało się mottem jednego z moich warsztatów. Najpierw pierwowzór: Oberleutnant von Nogay (Wojciech Pokora) trafia na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Pokazują mu wielką planszę z kurą. Po kilku irytujących pytaniach, czy to na pewno kura, wściekły von Nogay rzuca: „Twierdzę kategorycznie, że to jest osioł!”. Tu pojawia się kluczowe dla nas pytanie Gustawa Lutkiewicza – a skąd panu do głowy przyszedł OSIOŁ?
więcej

Pięć HR-owo rozwojowych hitów wakacyjnych 2016

Fot. istockphoto
Wyjechali wszyscy nasi podopieczni… A my nadrabiamy całe jedenaście miesięcy. Tryb pierwszy – nic nie robię; leżę, bo wreszcie mogę. Niedobre dla zdrowia. Zwalniać trzeba umieć – rozbiegać, roztrenować. Tryb drugi – nadrabiam. Biegam, pływam. A rano jeszcze gram w tenisa. Grozi zawałem. A to tylko tryby fizyczne, skoncentrowane na samym ciele. Co z psychiką? Proponuję pracę z sobą, z własnym postrzeganiem świata. Stąd pomysł pięciu HR-owo rozwojowych hitów na wakacje 2016!
więcej

By głupota się nie pleniła

foto
Na zdrowy, chłopski… No nie zawsze. Kilka obrazków z podróży. Tym bardziej że sezon urlopów za pasem i okazji do obserwacji będzie sporo. Oby te podróże nas kształciły. Choć trochę. Bardzo lubię spopularyzowaną przez Jacka Walkiewicza opowieść o wieśniaku, który znalazł pięknego ogiera. Jej wielokrotnie powtarzana pointa brzmi: „Nie wiadomo, czy to dobrze, czy źle, nikt nie zna wszystkich elementów całości”. Polecam również historię samego Walkiewicza.
więcej

Myślisz – czy tylko potwierdzasz?

Fot. istockphoto
Jest zwyczajem człowieka pokładać beztroską wiarę w to, czego pragnie, i odpychać od siebie myśli o tym, co mu się nie podoba. Tukidydes, Wojna peloponeska, 2500 lat temu.
więcej

Piekło

Fot. istockphoto
Już po. Dokładnie 25 stycznia minął kolejny, już dwunasty, Blue Monday. Najgorszy dzień roku. Dlaczego dwunasty? Bo dopiero w roku 2004 dr Cliff Arnall z Cardiff University „opracował” wzór matematyczny na najgorszy dzień roku. Dlaczego „opracował”? Bo to miejska legenda, choć wzór istnieje naprawdę, można go znaleźć w sieci.
więcej

Kierowca busa premierem Polski?

Rys. istockphoto
Czemu nie. Pod warunkiem, że jest Szkotem i jeździ miejskim piętrusem. Przez dziesięć dni przyglądałem się pracy szkockich kierowców w Edynburgu – i rzeczywiście jestem pełen podziwu. Zacznijmy jednak od Polski.
więcej

Po cholerę komu matma?

Rys. Tomasz Jakub Sysło
I to jeszcze na maturze?! To była (i jest!) częsta reakcja i uczniów, i rodziców, kiedy przywrócono maturę z matematyki. Kurz po majowych – wyborach i maturach opadł. Skutki widać gołym okiem.
więcej

Po co nam Bartoszewski?

Rys. Tomasz Jakub Sysło
Docierają do nas ostatnio szokujące sygnały dotyczące zachowania rozmaitych ludzi. Jedni bez skrępowania odbierają telefony w teatrze. Inni zmieniają dziecku pieluchę na stole w restauracji. Ktoś paraduje w kapelusiku z literami SS. Najwyraźniej dla tych osób nie istnieje kategoria: „co wypada, a czego nie”. Bo i skąd mają wiedzieć, że nie wypada? Docierają do nas ostatnio szokujące sygnały dotyczące zachowania rozmaitych ludzi. Jedni bez skrępowania odbierają telefony w teatrze. Inni zmieniają dziecku pieluchę na stole w restauracji. Ktoś paraduje w kapelusiku z literami SS. Najwyraźniej dla tych osób nie istnieje kategoria: „co wypada, a czego nie”. Bo i skąd mają wiedzieć, że nie wypada?
więcej

Zło bierze się z gadania!

Fot. istockphoto.com
Początek roku upłynął pod znakiem lekarzy, górników, frankowiczów, rolników, nauczycieli… Od kilku tygodni w kinach Więckiewicz w „Ziarnie prawdy” rozrabia w Sandomierzu. Na filmowych billboardach hasło – „Zło bierze się z gadania”. A skąd złe gadanie? Z braku mózgu niestety.
więcej

My, PLANKTON!

Fot. istockphoto.com
25-lecie zmian, wolnych wyborów i wolnej Polski przywołało wiele wspomnień. Efektem jest choćby znakomity film o Lechu Wałęsie. Ze słynnym wystąpieniem w Kongresie USA – „My, Naród!”. Ze zbiorem wartości wspólnym dla polskiej i amerykańskiej konstytucji. Tymczasem bycie NARODEM nie jest wcale łatwe…
więcej

Motywacja jak orgazm

Fot. istockphoto.com
Kiedy przygotowywałem się do IV Festiwalu Inspiracji, postanowiłem sprawdzić, co nam w duszy gra, czego poszukujemy najbardziej. Bezapelacyjnie zbawienia. Na drugim i trzecim miejscu motywacji i orgazmu. Czasem wygrywa jedno, czasem drugie, zależnie od wieku poszukujących i pragnących. Skoncentrowałem się na motywacji.
więcej

Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa? II

Fot. istockphoto.com
Kiedy Jerzy Stuhr z Albercikiem i Lamią szukali w „Seksmisji” hasła do windy, byli w duuużych emocjach. I to właśnie pomogło im znaleźć hasło. Bywa bowiem, że gwałtowne emocje możemy wyciszyć, używając ostrego języka. Czy można jednak odwrotnie? Stworzyć słowem dobre emocje?
więcej

Bartoszewski Walkiewicza – rzecz o guru

Czy masz już swojego guru? / Fot. istockphoto.com
Pełna Moc Jacka Walkiewicza przyciągnęła do EXPO XXI ponad 1200 osób. Zdarzenie w Polsce niespotykane. Goście, których Jacek zaprosił na scenę, znamienici, ale jednak – przy całym szacunku należnym gościom – ludzie przyszli posłuchać Walkiewicza. W ciągu roku stał się guru. Ciekawe, jak zostać guru, jak to się robi, dlaczego ludzie wierzą komuś? A komuś jednak nie.
więcej

« · 1 · 2 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.