Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Alternatywa dla podwyżek

fot. istockphoto
Dla każdej firmy ważne jest utrzymywanie w swoich strukturach tzw. pracowników kluczowych. Zwykle organizacje wprowadzają programy retencji także dla osób, które posiadają wyjątkowo cenione umiejętności czy doświadczenie. Nastanie rynku pracownika coraz częściej wymusza natomiast walkę o każde dostępne ręce do pracy. Trudno w takiej sytuacji stosować te same, kosztowne i szyte na miarę metody retencji, które sprawdzają się w przypadku działań zmierzających do zatrzymania pojedynczych pracowników.
więcej

Dlaczego radość w pracy jest ważna?

fot. istockphoto
Czasy, w których jedynym ważnym kryterium dla poszukujących zatrudnienia było odpowiednie wynagrodzenie, minęły bezpowrotnie. Dlatego obecna sytuacja na rynku pracy stawia przed pracodawcami wiele wyzwań. Strategii na przyciąganie i utrzymywanie utalentowanej kadry jest wiele.
więcej

Mieszkanie dla pracownika

fot. istockphoto
Spółka z o.o. zamierzała kupić mieszkanie w miejscowości, w której ma siedzibę. Mieszkanie to byłoby bezpłatnie udostępniane zatrudnionym w spółce pracownikom i zleceniobiorcom nieprowadzącym działalności gospodarczej, którzy mieszkają w innych częściach kraju i ich codzienny dojazd do firmy nie jest możliwy. Zarządzający mieli dylematy dotyczące tego, czy nieodpłatne korzystanie z mieszkania przez pracowników i zleceniobiorców będzie u nich przychodem podlegającym opodatkowaniu, czy będą zwolnieni z opodatkowania?
więcej

Trendy, które zmienią HR

fot. istockphoto
Co nowego czeka branżę HR w najbliższych miesiącach? Czy będzie to zupełna rewolucja, czy kontynuacja trendów z poprzedniego roku? Zobaczmy, na jakie aspekty zarządzania zasobami ludzkimi warto zwrócić uwagę oraz w jaki sposób wpłyną one na pracodawców na rodzimym rynku pracy.
więcej

Rebranding, czyli nowa twarz w nowym roku

foto
„Będę bardziej oszczędny”, „rzucę palenie”, „pójdę na siłownię”, „przeczytam chociaż jedną książkę miesięcznie”… Gdybym miał powiedzieć, z czym najbardziej kojarzy mi się przełom roku, zaraz po sylwestrze byłyby to właśnie postanowienia noworoczne. Tak już jest, że nowy kalendarz na ścianie najlepiej dopinguje do wzięcia się za siebie. Ale powinno dotyczyć to również biznesu. Jeżeli więc prowadzisz firmę, warto dokonać przeglądu marki i zadać sobie pytanie: czy jest ona wystarczająco atrakcyjna?
więcej

Trzy pokolenia pod jednym dachem

fot. istockphoto
Pokolenia X, Y i Z mają odmienne podejście do życia, przede wszystkim jednak – do pracy. Wydaje się, że nie potrafią się one ze sobą porozumieć zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i tych dotyczących wykorzystania narzędzi. Czy można stworzyć firmę, w której niesnaski odejdą na bok?
więcej

Postanowienia noworoczne

fot.istockphoto
Przełom starego i nowego roku to czas, gdy postanawiamy zmienić swoje życie i zrealizować wszystko to, o czym od dawna marzymy, począwszy od zrzucenia paru nadmiarowych kilogramów, przez zmianę na lepszą obecnej pracy, po wybudowanie domu czy podróż dookoła świata.
więcej

„Mieć przechlapane” jak polski menedżer

fot.istockphoto
Najnowsze wyniki przeprowadzonego przez Aon badania zaangażowania w pracę pokazują, że zaangażowanie pracowników w ogromnym stopniu (59 proc.) zależy od tego, czy zaangażowany jest ich szef. Od jakości relacji z bezpośrednim przełożonym zależy również, jak postrzegają całe środowisko pracy – od kwestii zaufania do zarządu do oceny atrakcyjności wynagrodzenia.
więcej

Kadra zarządzająca a zmiany w gospodarce

fot. istockpohoto
W tej chwili globalna gospodarka opiera się na mocno konsumpcyjnym podejściu, zgodnym z zasadą „weź, wytwórz, wyrzuć”. Jednak w związku z deficytem surowców naturalnych jedynym sposobem na rozwiązanie problemu ich marnotrawienia jest przejście na ekonomię obiegu zamkniętego, co postuluje Unia Europejska.
więcej

Zespoły wielokulturowe

fot.istockphoto
Organizacja XXI w. to organizacja globalna, zatrudniająca pracowników z różnych zakątków świata. By odnieść sukces, musi posiadać zdolność dostosowania się, w szczególności do różnorodności obyczajowej, językowej oraz zmiennego otoczenia. Takie środowisko biznesowe sprzyja powstawaniu zespołów wielokulturowych. Zarządzanie nimi stwarza nowe wyzwania, które nie pojawiały się w organizacjach homogenicznych.
więcej

Brak kultury? Do widzenia

fot.istockphoto
Mimo iż na wyniki tegorocznego badania światowych trendów w zarządzaniu kapitałem ludzkim prowadzonego przez Deloitte trzeba jeszcze poczekać, to jest jeden aspekt, który na pewno nie będzie zaskoczeniem: kultura i wartości organizacji są i będą w ciągu najbliższych kilku lat jednymi z głównych czynników utrzymania pracowników w firmie. Dlaczego tak się dzieje?
więcej

Jak zadbać o zwalnianych pracowników

fot.istockphoto
Zwalnianie pracowników to trudna sytuacja dla wielu pracodawców. Niezależnie od czynników, które spowodowały podjęcie decyzji o zakończeniu współpracy, warto zadbać o profesjonalny przebieg całego procesu. Jak komunikować się ze zwalnianymi pracownikami i ograniczyć do minimum negatywne skutki zwolnień? Jednym z rozwiązań jest outplacement, czyli coaching kariery.
więcej

Ochrona danych – świadoma nieświadomość

fot.istockphoto
Rozmawiając o cyberbezpieczeństwie, poruszamy tematy kojarzące się z wirtualną rzeczywistością – zabezpieczenia firmowego sprzętu czy dostępu do kont bankowych. Pomijamy inne, niezwykle ważne aspekty, takie jak firmowy know-how czy rozmowy o rozwoju poszczególnych pracowników.
więcej

Paszport, wiza, oświadczenie i co dalej? Jak skutecznie zarządzać pracownikami z Ukrainy

fot.istockphoto
Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z pracą tymczasową jest w ostatnim czasie rekrutacja personelu z krajów wschodnich. Wraz z dynamicznymi zmianami na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Firmy mają jednak coraz większy problem z rekrutacją personelu w Polsce, stąd duże zainteresowanie krajami wschodnimi, na których czele ciągle jeszcze stoi Ukraina. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę z tego, że rekrutacja pracownika to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej.
więcej

Największy spadek zaangażowania Polaków od lat - Raport Aon Hewitt

Magdalena Warzybok Talent Director w Aon Hewitt fot. Aon Best Employers
Polska odnotowała w tym roku rekordowo niski poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich. Aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, a różnica pomiędzy Polską i Europą w tym zakresie osiągnęła rekordową wartość – 14%. Tak przedstawiają się wyniki najnowszego raportu Aon na temat zaangażowania pracowników. Badanie Aon Best Employers przeprowadzone zostało na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm.
więcej

Pracownicy z Ukrainy jako odpowiedź na dynamikę polskiego rynku pracy

fot. istockphoto
W ubiegłym roku w Polsce zatrudniono legalnie ponad 800 tys. cudzoziemców, z których najliczniejszą grupę, bo aż 92%, stanowili obywatele Ukrainy. Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na pracę. Ponad to, pracodawcy coraz częściej deklarują chęć zatrudnienia cudzoziemca. Jak wynika z raportu przygotowanego przez jedną z agencji pracy, aż 39% ankietowanych przedsiębiorców wyraża chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy. Jakie są przyczyny takich zmian w stosunku do zatrudniania cudzoziemców?
więcej

Strach obniża cenę i satysfakcję

fot.istockphoto
„Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach” – głosi znane powiedzenie, które służy jako zasłona dymna, kiedy zaczyna się temat zarobków i wynagrodzeń. Mało kto jednak zna to powiedzenie w całości – ma ono bowiem drugą część, która brzmi: „Oni po prostu je mają”. A mają je dlatego, że negocjują i rozmawiają o pieniądzach na etapie negocjacji.
więcej

W poszukiwaniu pracy idealnej cz.1

fot.istockphoto
Większość ludzi w zachodnich społeczeństwach żyje w dwóch oddzielnych światach: świecie zawodowym i świecie prywatnym. Będąc w ciągłym niedoczasie, stara się wyrywać światu zawodowemu strzępy czasu, które mogą poświęcić pozazawodowym pasjom, rodzinie, znajomym. Nie zawsze się to udaje.
więcej

Rekrutacja przyspiesza. Kto nie dostosuje się do tempa zmian, ten przegra.

Marcin Darkowski, menedżer OLX Praca, odpowiada za monetyzację serwisu OLX w Polsce. Opiekuje się też kategorią OLX Praca i serwisem Fixly. Zanim dołączył do Grupy OLX przez ponad dwa lata był odpowiedzialny za strategię Avon w 19 krajach Europy Centralnej. Wcześniej jako konsultant w McKinsey and Company doradzał firmom z sektorów FMCG, logistycznego i finansowego m.in. w rozwoju palety produktów i organizacji sprzedaży.
Z Marcinem Dakowskim, menedżerem OLX Praca, rozmawiał Rafał Mikołaj Krasucki
więcej

Kiedy emocje biorą górę

fot.istockphoto
Stres stanowi nieodłączny element życia i jest naturalną reakcją organizmu. W internecie i w prasie bardzo często pojawiają się artykuły poruszające temat stresu, gdzie można spotkać się ze złotymi radami typu: „jak pozbyć się stresu”, „jak unikać stresu”, „jak okiełznać stres”. Niniejszy artykuł prezentuje trochę inne podejście do tematyki stresu, odbiegające od powszechnie przyjętych.
więcej

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.